O katarze
O katarze – przyczyny i objawy

Istnieją różne rodzaje nieżytu nosa, potocznie zwanego katarem – najczęstszym z nich jest ostry nieżyt nosa, który zwykle pojawia się w przebiegu przeziębienia. Innym rodzajem jest tzw. cieknący nos (naczynioruchowy nieżyt nosa). Objawia się on wodnistym wysiękiem (wydzieliną) z nosa. Kolejnym rodzajem nieżytu nosa jest alergiczny nieżyt związanym z silnym świądem (uczucie drapania i/lub "kręcenia w nosie") i częstymi napadami kichania.

Ostry nieżyt objawia się uczuciem zatkanego nosa, który jest suchy, podrażniony i obolały. Prowadzi to do osłabienia zmysłu smaku i zapachu i jest szczególnie nieprzyjemne w nocy, kiedy utrudnia oddychanie i uniemożliwia spokojny sen.

Czynnikami powodującymi ostry nieżyt nosa są wirusy przeziębienia atakujące błonę śluzową nosa. Istnieją różne rodzaje wirusów przeziębienia. Główną grupą wirusów wywołujących katar są tzw. rinowirusy.

Wirusy są zwykle przenoszone drogą kropelkową, np. w trakcie rozmowy, kaszlu czy kichania. Możliwe jest także zarażenie się za pośrednictwem niektórych powierzchni (np. klamek, uchwytów, pilotów), ponieważ drobnoustroje przez dłuższy czas zachowują właściwości zakaźne na gładkich powierzchniach. Wirusy przeziębienia przedostają się zatem do nosa różnymi drogami.

Nos pełni szereg funkcji – oczyszcza wdychane powietrze, nawilża je i ogrzewa oraz odpowiada za zmysł węchu. Jama nosa wyścielona jest błoną śluzową, która pełni ważną funkcję odpornościową i, o ile jest nienaruszona, powstrzymuje drobnoustroje w drogach oddechowych.

Zwłaszcza w chłodnych miesiącach roku śluzówka nosa może nie spełniać poprawnie swojej funkcji obronnej. Jest ona wtedy narażona na nadmierne wysuszenie w następstwie ogrzewania pomieszczeń lub niskich temperatur na zewnątrz, przez co dopływ krwi jest do niej mocno ograniczony Wirusy mogą więc łatwo penetrować błonę śluzową nosa i namnażać się na jej powierzchni. Podejmując próbę eliminacji drobnoustrojów, organizm reaguje zwiększając dopływ krwi do śluzówki nosa i wytwarzając więcej śluzu. Błona śluzowa w nosie staje się podrażniona i obrzmiała, a nos jest zatkany, suchy i boli.

Odpowiednim rozwiązaniem w katarze w przebiegu przeziębienia będzie preparat nasic® ze specjalną kombinacją aż dwóch substancji aktywnych: ksylometazoliny i pantenolu – nie tylko szybko udrażnia on zablokowany nos, ale też przyspiesza gojenie podrażnionej śluzówki nosa. Dzięki temu w niedlugim czasie możemy zapomnieć o katarze, a śluzówka szybciej zacznie pełnić swoją funkcję - naturalnej bariery ochronnej.

W badaniach potwierdzono, że lek nasic® skraca czas trwania kataru*.

nasic® na katar – podwójne działanie, szybsza ulga!

Preparat nasic® ze specjalną kombinacją dwóch substancji aktywnych: ksylometazoliny i pantenolu
 • szybko odblokowuje zatkany nos,
 • ułatwia oddychanie już po kilku minutach,
 • przyspiesza gojenie podrażnionej śluzówki nosa.
 • nasic® na katar – podwójne działanie, szybsza ulga!

  Preparat nasic® ze specjalną kombinacją substancji aktywnych: ksylometazoliny i pantenolu

  • szybko odblokowuje zatkany nos,
  • ułatwia oddychanie już po kilku minutach,
  • przyspiesza gojenie podrażnionej śluzówki nosa.

  Dzięki temu lek nasic® zapewnia szybszą ulgę od kataru!

  • Skład

   Preparat nasic® zawiera następujące substancje aktywne:

   • ksylometazolina 0,1%
   • pantenol 5%
  • Stosowanie i dostępność
   • Dawkowanie: dorośli i dzieci powyżej 6. roku życia: jedna dawka do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę, nie dłużej niż przez 7 dni.
   • 10 ml
   • Lek dostępny wyłącznie w aptekach.
 • nasic® kids, dla dzieci – dla wrażliwych nosków

  Preparat nasic® kids, aerozol do nosa dla dzieci ze specjalną kombinacją substancji aktywnych: ksylometazoliny i pantenolu, w dawce przyjaznej dzieciom

  • szybko odblokowuje zatkany nos,
  • ułatwia oddychanie już po kilku minutach,
  • przyspiesza gojenie podrażnionej śluzówki nosa.

  Dzięki temu preparat nasic® kids, dla dzieci przynosi szybszą ulgę od kataru także małym noskom!


  • Skład

   Preparat nasic® kids zawiera następujące substancje aktywne:

   • ksylometazolina 0,05%
   • pantenol 5%
  • Stosowanie i dostępność
   • Dawkowanie: dzieci od 2 do 6 roku życia: jedna dawka do każdego otworu nosowego raz lub dwa razy na dobę, nie dłużej niż przez 7 dni.
   • 10 ml
   • Lek dostępny wyłącznie w aptekach.

Więcej porad
dotyczących kataru

Jeśli masz katar w przebiegu przeziębienia, preparaty z apteki, takie jak nasic®, zapewniają szybką pomoc, ponieważ odblokowują zatkany nos, a nasic® dodatkowo przyspiesza gojenie podrażnionej śluzówki nosa. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia i szybko pozbyć się zatkanego nosa, można zastosować różne domowe metody. Jednakże jeśli poza katarem pojawi się gorączka, silny ból głowy lub twarzy, lub jeśli pomimo leczenia nieżyt nosa nie zmaleje w ciągu tygodnia, należy skontaktować się z lekarzem.

 • 01
  Pij dużo płynów, najlepiej herbaty i świeżo wyciskanych soków zawierających dużo witaminy C, co pozwoli upłynnić uporczywą wydzielinę.
  02
  Zapewnij odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu – ustaw na grzejniku niewielką miskę z wodą lub połóż na nim wilgotny ręcznik.
 • 03
  Upewnij się, że masz wystarczająco dużo świeżego powietrza – wietrz pokój lub idź na spacer.
  04
  Wypróbuj inhalacje z rumianku, olejków eterycznych (np. eukaliptusowego) lub soli kuchennej. UWAGA: niemowlęta i małe dzieci nie powinny otrzymywać inhalacji z olejków eterycznych!
 • 05
  Stosuj płukanki do nosa na bazie soli fizjologicznej.
  06
  Jedz czosnek, chrzan lub chili – ostre przyprawy i potrawy zmniejszają obrzęk błon śluzowych, dodatkowo udrażniając je.
 • 07
  Śpij z uniesioną głową, aby ułatwić odpływanie wydzieliny.

Udostępnij witrynę internetową.

Skontaktuj się z nami!

* Kehrl W. et al. “Advances in the Management of Acute Rhinitis: Comparsion of efficacy and safety of xylometazoline in combination xylometazoline – dexpanthenol in patients with acute rhinitis, Laryngo-Rhino-Otol; 2003;82:266-271nasic, (0,1 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum).Wskazania: Produkt leczniczy nasic jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa - dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 6 lat. Produkt leczniczy nasic zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.


nasic kids, (0,05 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic kids jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 2 lat. Produkt leczniczy nasic kids zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.