Pantenol w leku na katar nasic®
Pantenol w preparacie nasic® – specjalna substancja czynna dla wrażliwej błony śluzowej nosa

Pantenol w leku nasic® jest wyjątkowo dobrze tolerowaną, substancją czynną. Jest to pochodna kwasu pantotenowego, znanego także jako witamina B5, która doceniana jest za właściwości ułatwiające gojenie ran. W związku z tym pantenol jest od dawna wykorzystywany jako substancja aktywna, stosowana w leczeniu zewnętrznych zmian skórnych. Zastosowany w aerozolu do nosa – np. nasic® – pantenol przyspiesza gojenie podrażnionej śluzówki nosa i dlatego jest cenioną substancją, ponieważ katar to zawsze test na wytrzymałości wrażliwej błony śluzowej nosa.

Nos pełni szereg funkcji – oczyszcza wdychane powietrze, nawilża je i ogrzewa oraz odpowiada za zmysł węchu. Jama nosa wyściełana jest błoną śluzową, która pełni ważną funkcję odpornościową i, o ile jest nienaruszona, powstrzymuje drobnoustroje w drogach oddechowych.

Zwłaszcza w chłodnych miesiącach roku śluzówka nosa może nie spełniać poprawnie swojej funkcji obronnej. Jest ona wtedy narażona na nadmierne wysuszenie w następstwie ogrzewania pomieszczeń lub niskich temperatur na zewnątrz, przez co dopływ krwi jest do niej mocno ograniczony. Wirusy mogą więc łatwo penetrować błonę śluzową nosa i namnażać się na jej powierzchni. Podejmując próbę eliminacji drobnoustrojów, organizm reaguje zwiększając dopływ krwi do śluzówki nosa i wytwarzając więcej śluzu. Błona śluzowa w nosie staje się podrażniona i obrzmiała, a nos jest zatkany, suchy i boli.

W tym właśnie momencie dużą rolę odgrywa pantenol. To prowitamina, która wspomaga naturalną czynność nabłonka. Przyspiesza gojenie ran, ogranicza suchość śluzówki nosa, odpowiednio ją nawilżając i ogranicza powstawanie uciążliwych strupów wewnątrz nosa. Podsumowując, pantenol przyspiesza gojenie podrażnionej błony śluzowej nosa. Dzięki temu śluzówka może szybciej ponownie podjąć swoją funkcję naturalnej bariery ochronnej.

Pantenol jest także substancją aktywną stosowaną u dzieci. Jest to duża zaleta w kontekście nieżytu nosa u najmłodszych, ponieważ dzieci cierpią z powodu kataru dużo częściej niż dorośli, a podrażniony nosek dokucza im znacznie bardziej. nasic® kids areozol do nosa dla dzieci dostarcza rozwiązanie. Dzięki doskonałej tolerancji pantenolu i jego właściwości przyśpieszającej gojenie. Preparat nasic® kids dla dzieci zawiera wysokie stężenie tej substancji aktywnej.

nasic® na katar – podwójne działanie, szybsza ulga!

Preparat nasic® ze specjalną kombinacją dwóch substancji aktywnych: ksylometazoliny i pantenolu
 • szybko odblokowuje zatkany nos,
 • ułatwia oddychanie już po kilku minutach,
 • przyspiesza gojenie podrażnionej śluzówki nosa.
 • nasic® na katar – podwójne działanie, szybsza ulga!

  Preparat nasic® ze specjalną kombinacją substancji aktywnych: ksylometazoliny i pantenolu

  • szybko odblokowuje zatkany nos,
  • ułatwia oddychanie już po kilku minutach,
  • przyspiesza gojenie podrażnionej śluzówki nosa.

  Dzięki temu lek nasic® zapewnia szybszą ulgę od kataru!

  • Skład

   Preparat nasic® zawiera następujące substancje aktywne:

   • ksylometazolina 0,1%
   • pantenol 5%
  • Stosowanie i dostępność
   • Dawkowanie: dorośli i dzieci powyżej 6. roku życia: jedna dawka do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę, nie dłużej niż przez 7 dni.
   • 10 ml
   • Lek dostępny wyłącznie w aptekach.
 • nasic® kids, dla dzieci – dla wrażliwych nosków

  Preparat nasic® kids, aerozol do nosa dla dzieci ze specjalną kombinacją substancji aktywnych: ksylometazoliny i pantenolu, w dawce przyjaznej dzieciom

  • szybko odblokowuje zatkany nos,
  • ułatwia oddychanie już po kilku minutach,
  • przyspiesza gojenie podrażnionej śluzówki nosa.

  Dzięki temu preparat nasic® kids, dla dzieci przynosi szybszą ulgę od kataru także małym noskom!


  • Skład

   Preparat nasic® kids zawiera następujące substancje aktywne:

   • ksylometazolina 0,05%
   • pantenol 5%
  • Stosowanie i dostępność
   • Dawkowanie: dzieci od 2 do 6 roku życia: jedna dawka do każdego otworu nosowego raz lub dwa razy na dobę, nie dłużej niż przez 7 dni.
   • 10 ml
   • Lek dostępny wyłącznie w aptekach.

Udostępnij witrynę internetową.

Skontaktuj się z nami!

* Kehrl W. et al. “Advances in the Management of Acute Rhinitis: Comparsion of efficacy and safety of xylometazoline in combination xylometazoline – dexpanthenol in patients with acute rhinitis, Laryngo-Rhino-Otol; 2003;82:266-271nasic, (0,1 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum).Wskazania: Produkt leczniczy nasic jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa - dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 6 lat. Produkt leczniczy nasic zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.


nasic kids, (0,05 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic kids jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 2 lat. Produkt leczniczy nasic kids zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.